Gebelik Belirtileri

A-şüpheli gebelik belirtileri;

1-AMENORE(ADET GECİKMESİ)
Adetleriniz düzenliyse ve adet görmeniz gereken gün özerinden bir hafta  geçmesine rağmen  adet görmemiş iseniz gebe olabirsiniz.   Aslında adet kanamanız bir-iki hafta gecikene kadar hiçbir belirti sizin dikkatinizi çekmeyebilir.. Eğer adet kanama döngüsünü takip etmiyorsanız veya takip etseniz bile aydan aya çok değişiklik gösteriyorsa kanamanızın ne zaman olması gerektiğini bilemeyebilirsiniz. Yani adet kanamanız da gecikme olduysa gebe kalmış olabilirsiniz kesinlik için kan HCG değerine bakmak gerekir.

2-BULANTI VE KUSMA
Çoğu gebe kadında sabahları olan bulantı ve kusma, döllenmeden sonraki bir aya kadar olmaz. Ancak bazı kadınlarda bu durum biraz daha erken başlayabilir. Sadece sabahları da  değil tüm gün hatta geceleri de devam edebilir. Gebelerin yaklaşık yarısında, üç aydan sonra bulantıda azalma olur. Diğer yarısında ise bir ay daha veya daha da uzun süre devam edebilir.Çok az kadında bütün gebelik boyunca gebelik kusmaları devam edebilir.

3-HASSAS MEMELER
Gebeliğin erken belirtilerinden birisi şiş ve hassas memelerdir. Bunun nedeni hormon düzeylerindeki artıştır. Memelerdeki bu rahatsızlık hissi, adet kanaması öncesinde olan durumun biraz daha artmış şeklidir. Gebeliğin ilk üç aylık döneminden sonra, vücut bu hormon değişikliğine alışacak ve rahatsızlık hissi de azalacaktır.

4-HALSIZLIK
Gebeliğin erken dönemlerinde görülen halsizlik, bitkinlik, yorgunluk gibi şikayetlerin nedeni tam olarak bilinmemektedir. Ancak progesteron hormonundaki hızlı artışın buna neden olduğu sanılmaktadır. Üç aydan sonra kendinizi daha enerjik hissedeceksinizdir. Ancak gebeliğin son dönemlerinde, artan yükünüz ve gebeliğin yaptığı diğer rahatsızlıklar nedeniyle gece uykularınız zorlaşacağı için, bu şikayetiniz tekrar ortaya çıkacaktır.

5-TUTUNMA KANAMASI
Bazı kadınlarda gebeliğin 11 veya 12. gününde çok az miktarda vajinal kanama olur. Bu  süre tam da adet kanamanızın geciktiği döneme denk gelir. Kanamanın nedeni, tam olarak bilinmese de, döllenen yumurtanın, kandan zengin rahim dokusuna tutunmasıdır. Bu süreç, döllenmeden sonraki altı günden sonra başlar. Kanama çok az olur ve yalnızca bir veya iki gün sürer. Kırmızı lekelenme şeklinde veya pembe- kahverengi akıntı olarak gelebilir. Kanamanız özellikle ağrı ile beraber olduysa dış gebelik belirtisi olabilir. Bu durumu doktorunuza bildirmeyi ihmal etmeyin.

6-KOKULARA KARŞI ARTMIŞ HASSASİYET
Eğer yeni gebe kaldıysanız salamlı sandviç veya bir fincan kahve kokusu sizi çok rahatsız edebilir. Hatta bazı kokular öğürme refleksinizi tetikleyebilir. Tam olarak bilinmese de, bunun nedeninin vücudunuzda hızla artan östrojen hormonunun yan etkisi olduğu sanılmaktadır. Daha önceden severek yediğiniz bazı gıdaların artık, aniden size kötü gelmeye başladığını hissedebilirsiniz.

7-KARINDA ŞİŞLİK OLMASI
Gebeliğin erken dönemindeki hormonal değişiklikler nedeniyle, tıpkı adet kanaması öncesi dönemindeki gibi karın şiş hissedilir. Bel ölçünüzü biraz artmış hissetseniz bile rahminiz halen oldukça küçüktür.

8-SIK SIK TUVALETE GİTMEK
Gebe kaldıktan kısa bir süre sonradan itibaren sürekli tuvalete gitme ihtiyacı hissedersiniz. Çünkü gebelik sırasında, vücudunuzdaki kan ve diğer sıvıların miktarı artar. Bu da böbreklerinizden geçen sıvının artması demektir. Böylece mesaneniz daha sık dolmaya başlayacaktır. Bu belirti ilk altı haftalıkken başlar ve gebelik ilerledikçe devam eder, hatta bazen daha da artar. Çünkü büyüyen bebeğiniz de artık mesaneye baskı yapıyordur.

9-VÜCUT ISINIZIN ARTMASI
Eğer vücut ısınızı takip ediyorsanız, vücut ısınız 18 gün boyunca hep yüksek kaldıysa muhtemelen gebesinizdir.

10-LİVİDİTE
Rahim içine embriyonun yerleşmesi ile rahim(uterus) ve komşu organlarda embriyonun büyümesi için değişiklikler meydana gelir.damarlarda meydane gelen venöz staza bağlı vulva ,vagina ve portioda mavimtrak renk değişikliği olur buna lividite denir.Jinekolojik muayenede  anlaşılır. 

B-Kati gebelik belirtileri;

1-Gebelik Testinin Pozitif

2-çocuk kısımlarının palpasyonu[elle hissedilmesi]

3-çocuk hareketlerinin görülmesi ve hissedilmesi

4-Ultrasonografide embriyonun ve fetüsün görülmesi

DİKKAT!!!

Bu sitede yer alan bilgiler bilgilendirme amaçlıdır. Kendi kendine tanı veya tedavi amaçlı kullanılmamalıdır. Doktorunuza danışmalısınız.