IVF=Tüp Bebek Helal mı? Haram mı?

 Şekilde görüldüğü gibi düzenli olarak 28 günde bir adet gören kadının 14 gün içinde yumurtası gelişir ve takriben 12-16’inci günleri(ortalama 14’üncü gün) arasında yumurta çatlar (ovulasyon).Çatlayan yumurta fallop tüpü tarafında tutulur.Fallop tünde yumurta 12-24 saat  içinde döllenmezse ölür.Yani çatlayan yumurtanın ömrü bir gündür.Bu yüzden gebelik oluşması bir ay içinde birkaç günle sınırlıdır.Yumurta çatladıkta bir gün sonra muhtemelen artık gebelik oluşmuyor.Araştırmalar gebeliğin en fazla yumurta çatlamadan iki-üç gün öncesinde girilen ilişkilerden elde edilmiş.Yumurta çatladıktan iki gün sonraki ilişkilerde gebelik elde edilmemiş.. Bu nedenle düzenli adet gören hastanın adet gördüğü günden sonraki 10-20. günleri arasında girilen gün aşırı ilişkilerde en fazla gebelik elde edilir.

                   İlişkiden sonra kadının vaginasının  arka forniksinde toplanan spermler hareketli oldukları için yaklaşık 1,5 dakika sonra rahim ağzı dediğimiz servikal kanalla ulaşır ve yaklaşık 5 dakika sonra fallop tüpünde bekleyen yumurtaya ulaşır.Kadının rahmine ve tüplere mevcut spermlerin %1 kadarı gider.Yumurta etrafını saran yaklaşık 300-500 kadar spermden yalnızca biri yumurtayı döller.Rahim ağzı(servikal kanal) sperm deposu olarak,havuzu olarak görev görür. Döllenen yumurta fallop tüpündeki epitelyum silialları ile ilerleterek yaklaşık 4-5.gün rahim içine gelir.Embriyo bu yolculuğunda ilettiği sinyaller ile rahim içi(endometrium) embriyonun tutunması için uygun hale gelir(uterus reseptivitesi).Embriyo yedinci gün uterus duvarındaki yerine yerleşir(implantasyon).

              Bütün bu mekanizmaların normal işlediğini anlamamız için kadının rahim içi ve tüplerin açık olması lazım.  HSG( ilaçlı rahim filmi)  ile  kadının rahim ağzı,rahim içi ve tüplerin açık olup olmadığını gösterebiliriz.Kadının yumurtasının her ay  gelişip  gelişmediğini   ultrsonla izleyebiliriz Veya  adetin 20-22 günleri arasında bakılan progesteron tahlili ile anlayabiliriz.Erkeğinde yapılan semen analizinde sorunu olmaması gerekir.

            Yani kısacası bir çiftin çocukları olması için:Kadının rahim azında,rahim içinde bir oluşum olmamalı ve kanalların açık olması lazım.Bununla birlikte her ay yumurtalıklarında düzenli bir yumurtanın oluşması ve çatlaması ve fallop tüpü tarafında tutulması,ilişkiden sonra spermlerin rahim ağzından geçerek fallop tüpün de bekleyen yumurtayı döllemesi ve döllenen yumurtanın(zigot) bölünerek blastokist aşamasında rahim içindeki yerine gömülmesi(implante olması) lazım.

          Kadına çekilen HSG (ilaçlı rahim filmi) ile rahim(uterus) ağzı, rahim içi ve    fallop tüplerinin normal olduğunun gösterilmesi,her ay yumurtasının geliştiği ve çatladığını ultrasonla veya adetin 20-22.günlerinde bakılan progesteron tahlili  ile gösterilmesi,erkekten alınan semen analizi son dünya sağlık örgütü verilerine göre normal olması durumunda bir yıl içinde haftada 2-3 ilişkiye rağmen gebelik yok ise buna AÇIKLANAMAYAN (UNEXPLAINED) infertilite denir

   

                    Kadının bedeninde fallop tüpleri içinde dölenmenin oluşmasına vücut içinde  döllenme(İN VİVO FERTİLİZASYON) denir.

      Eğer kadının yumurtasını ultrason probuna bağlı özel bir iğne ve düzenek tarafında dışarı alırsak ve bir kuluçka makinesinde (inkübatör)   eşinden alınan  sperm ile döllendirilirse buna da  vücut dışında döllenme(İN VİTRO FERTİLİZASYON=IVF= TÜP BEBEK)denir.

         Sonuçta döllenen  yumurta kişinin kendi kocasında alınan sperm ile döllendiği taktirde bunun  kendi bedeninde  yada bedenin dışında inkübatörde olması döllenme (fertilizasyon) açısında fark yoktur.Her iki şekilde de oluşan çocuk %100 kendilerinindir. Aksi  döşünülemez ve TC Anayasasına aykırıdır.

                       Genetik olarak DNA ‘nın yarısı kadından ve yarısı da kocasından alınan spermden gelir. Bu döllenen embriyodan alınan bir örnekle DNA sentezi yapılarak bu ispatlanabilir.DNA teknolojisi öyle bir noktaya vardı ki yanmış kul olmuş kişilerin kemiklerinde alınan örneklerle kim olduğu tespit ediliyor. Tüp bebekle doğan  çocuğun mu ? kime ait olduğu tespit edilmeyecek.Bu şartlarda hangi tüp bebek merkezi ve hangi kişi bu anlatılan ahlaksızlığı yapabilir.Kanunen yasak olan bir işe imza atabilir.Evlilik cüzdanı olmadan tüp bebek yapabilirler mi?  Kesinlikle hayır yapamazlar.Türkiye Cumhuriyeti kanunlarında yumurta ve sperm bağışı(donasyon=donation) yasak ve bunları saklayan bankada yoktur.

    

                Ben hekim’im,din adamı değilim ve din adına fetva veremem.Neyin günah, neyin helal ve neyin haram olduğunu din alimlerine bırakıyorum.Eğer bu konuyu onlara sorarsak onlar bize doğru olanı anlatırlar.Kadında oluşturulan çok sayıda ki yumurtanın dışarı alınması ve eşinden alınan sperm ile kuluçka makinesinde döllendirilmesi ile oluşan embriyonun 3.-5.’inci gün rahim içine transfer edilmesi olan tüp bebek neden günah olsun.   

                   Elhamdulillah müslümanım ve sahip olduğum dindin öğrendiğim kadarı ile şunu söyleyebilirlim.Doğru olmayan bir şeyi doğruymuş gibi birine aktarmak şeytanın işidir.Bunu yapanda şeytandır.Şeytanın işini başkasına bilerek veya bilmeyerek anlatanda şeytanın hizmetkarıdır.

                 Halkın arasında tüp bebek haramdır,başkasından alınmadır şeklinde  olmaması gereken laflar dolaşır.Bunları konuşanlar din adamları değil.Hiç bir eğitimi olmayan bu insanlar başkasından duyduklarını sanki gerçekmiş gibi konuşur.Bilerek  insanları kandıran şeytanın işidir.Fakat tam emin olmadan veya din adamına sormadan tüp bebek haramdır diyen insanlarda sanırım şeytana hizmetkarlık etmektedirler.Yaptıkları yanlış konuşma veya dedikodu ile bir çok insanın helalinden tüp bebekle çocuk sahibi olmalarını engel olmaktadırlar..Bu insanların mutluluklarına engel olmakla kalmaz ve kul hakkına  da girmekteler .Kadını yaşı ve yumurtalık rezervi çok önemlidir.bir örnekle açıklayayım.

 

       Anne karnındaki bir kız çocuğunun beşinci(5.)ayında yedi milyon yumurtası oluşur.Yumurta oluşum dönemi.Bundan sonra farklılaşma  ve ölüm beraber seyreder.Doğumda iki milyona iner.Ergenlik dönemine kadar uykuda kalır.Ergenlikle beraber artan hormonlarla kız çocuğu adet görmeye başlar.Doğumdan ergenliğe kadar programlanmış apopitozisle (yaprak dökümü) ölüm devam eder.Ergenlikle beraber artık genç hanımın yumurtalıklarında  300 _400 bin yumurta kalır.Bunlardan yalnızca 450-500 tanesi doğurganlık dönemi boyunca(15-49 yaş)  olgun yumurta olur ve çatlar.Tahminen 35 yaşında 25.000( yemi beşbin) yumurta kalır.Her geçen gün kadının alayhine işler.

 

                    Yermi  beş yaşında bir kadın gebe kalma olasılığı %100  olarak kabul eder isek ;bu oran 35 yaşında %50,      38 yaşında %25 ve 40 yaşında % 5’ döşer.Bilmeden yalan ve yanlış duyduklarımızla ne kadar masumun kul hakkını  almışız.Ne kadar şeytana hizmetkarlık yapmışız bir döşünün.

 

               Mısır’da.suudiarabistan’da diğer Müslüman ülkelerde tüp bebek yapılmaktadır.    Mısır’da Dr.Mohamed ABOULGHAR TÜP BEBEĞİN dünya çapındaki bilim  adamıdır.Mısır'daTürkiye’nin İstanbul ,Ankara,İzmir ve diğer yerlerinde yapılan tüp bebekler günah değil ki yapılmaktadır.Oralara günah değil ama,VAN’a günahtır. Ne kadar acı değil mi?

 

 adress:Vali Mithat Bey mahallesi                     

Çavuşbaşı  Caddesi NEDİM ODABAŞI İŞ       

MERKEZİ  A BLOK KAT 1 NO 30-31

MERKEZ VAN

DİKKAT!!!

Bu sitede yer alan bilgiler bilgilendirme amaçlıdır. Kendi kendine tanı veya tedavi amaçlı kullanılmamalıdır. Doktorunuza danışmalısınız.