Sıkça Sorulan Sorular

 • 1 - AMENORE(ADET GECİKMESİ)
  Adetleriniz düzenliyse ve adet görmeniz gereken gün özerinden bir hafta  geçmesine rağmen  adet görmemiş iseniz gebe olabirsiniz.   Aslında adet kanamanız bir-iki hafta gecikene kadar hiçbir belirti sizin dikkatinizi çekmeyebilir.. Eğer adet kanama döngüsünü takip etmiyorsanız veya takip etseniz bile aydan aya çok değişiklik gösteriyorsa kanamanızın ne zaman olması gerektiğini bilemeyebilirsiniz. Yani adet kanamanız da gecikme olduysa gebe kalmış olabilirsiniz kesinlik için kan HCG değerine bakmak gerekir.

  2 - BULANTI VE KUSMA
  Çoğu gebe kadında sabahları olan bulantı ve kusma, döllenmeden sonraki bir aya kadar olmaz. Ancak bazı kadınlarda bu durum biraz daha erken başlayabilir. Sadece sabahları da  değil tüm gün hatta geceleri de devam edebilir. Gebelerin yaklaşık yarısında, üç aydan sonra bulantıda azalma olur. Diğer yarısında ise bir ay daha veya daha da uzun süre devam edebilir. Çok az kadında bütün gebelik boyunca gebelik kusmaları devam edebilir.

 • Uyuşukluk baş parmağınız, işaret parmağınız ve orta parmağınızın tamamını, ayrıca yüzük parmağınızın yarısını kapsıyorsa, bu olasılıkla karpal tünel sendromu olabilir. Bu durum et kesme, piyano çalma, daktilo yazma gibi yineleyici el hareketlerini gerektiren işleri sürekli yapanlarda çok yaygın olmakla birlikte, gebelerde de sık görülür. Bu parmakların duyusunu sağlayan sinirin geçtiği bilekteki karpal tünel, gebelik sırasında alınan kilo ve ödem nedeni le  şişer ve sinire baskı yapması sonucu uyuşukluk, sızlama, yanma ve/veya ağrıya yol açar. Belirtiler el ve bileği de etkileyebilir ve kola da yayılabilir. Gebelikten dolayı ellerinizde biriken sıvı yüzünden, şişme ve birlikte ortaya çıkan belirtiler geceleri daha şiddetli olabilir.

 • Rahim içerisinde yer alan; her ay gebeliğe ev sahipliği yapacak şekilde hazırlanan ve gebelik olmadığı zaman, yeterli hormon desteğinden yoksun kalması nedeniyle menstruasyon kanaması halinde dökülen özel hücre tabakası "endometrium" olarak adlandırılır.
  Endometrium denilen bu hücre tabakası vücutta sadece rahim içerisinde yer almaktadır.

  Bu hücrelerin vücutta rahim dışında başka bir alanda yer alması durumuna "endometriozis" hastalığı olarak tanımlanmaktadır.

  Bu durum en sık olarak yumurtalıklarda, rahim arkası boşlukta (Douglas boşluğu), vajen ile barsağın son bölümü arasında, barsakların yüzeyinde, tüplerin üzerinde veya çevresinde, rahmi tutan bağların ve mesanenin üzerinde, veya karın zarı yüzeylerinde gözlenmektedir.